Znajomość języków obcych jest nie tylko przydatna, ale często konieczna na rynku pracy. Stanowi ona jedną z kluczowych kompetencji zawodowych. Jakie języki warto zatem znać? Czym się kierować przy ich wyborze i co warto wziąć pod uwagę?

h2>

Kryteria wyboru – jakiego języka obcego się nauczyć?

Jak wiadomo, nauka języków obcych stanowi aktywność wspomagającą procesy myślowe oraz poprawiającą pamięć. Oprócz tego pomaga nam poszerzyć horyzonty, rozwinąć zdolności interpersonalne i zdobyć nową wiedzę.
Jednak kluczowe podczas zastanawiania się, które języki obce warto znać, jest znalezienie odpowiedniego motywu. Czy pragniemy w ten sposób pogłębić swoje zainteresowania i pasje? A może zależy nam na relacjach towarzyskich i sprawnym porozumiewaniu się z bliskimi? Jeszcze inną motywację mogą stanowić względy finansowe oraz ekonomiczne.
Odpowiedzenie sobie na pytanie, co jest dla nas najważniejszym czynnikiem przy wyborze nauki języka obcego, pomoże nam dokonać właściwego wyboru.

h2>

Przydatne języki obce

Najbardziej opłacalne języki obce to te, które są najbardziej popularne na świecie. Języki, którymi posługuje się najwięcej ludzi na ziemi stanowią cenny drogowskaz dla wszystkich poszukujących. Oto cztery opłacalne języki obce, dzięki którym porozumiemy się niemal na całym świecie:
1. Język angielski.
2. Język mandaryński.
3. Język hindi.
4. Język hiszpański.
Na liście wciąż króluje język angielski. Jest on głównym językiem polityki, marketingu, handlu i biznesu. Polscy pracodawcy oczekują go w prawie każdej branży, dlatego jest podstawą dla tych, którym zależy na dobrej pracy i wysokich zarobkach.
Język mandaryński, czyli chiński, również przyda się w biznesie. Coraz większa liczba firm, również polskich, prowadzi interesy w Chinach. Nie da się jednak ukryć, że nauka tego języka jest trudna i sprawdzi się głównie u osób wytrwałych.
Tak samo sprawa wygląda z językiem hindi. Jest trudny do nauczenia, ale niezwykle przydatny na rynku pracy.
Językiem hiszpańskim posługuje się około ponad 500 mln ludzi na świecie. Liczne międzynarodowe firmy chętnie zatrudniają kandydatów znających ten język. Ponadto jest on atrakcyjny dla osób, które pragną podróżować i zwiedzać „gorące” rejony.

h2>

Które języki obce są dochodowe?

Język angielski stanowi podstawę w wielu branżach. Daje on szansę na pracę w środowisku międzynarodowym lub za granicą. Swobodne komunikowanie się w obcych językach często jest możliwością na zdobycie wymarzonej pracy lub odbycie niezwykłej podróży.
Współcześni pracodawcy doceniają także znajomość takich języków jak chiński, niemiecki oraz francuski. Wiele jednak zależy od konkretnego przedsiębiorstwa, u którego zamierzamy rozpocząć naszą pracę.

h2>